Na přelom jara a léta plánujeme štěňátka

                              matka: Amy z Labské nížiny,   otec: Cézar z Nimnického salaša

                            Doporučujeme včasnou rezervaci štěňátek





Scháníte štěňátko a při hledání narážíte na spoustu inzerátů psů bez PP (průkaz původu, rodokmen). Říkáte si, že "papíry" na nic nepotřebujete, na výstavy stejně chodit nebudete a ptáte se, jaký je rozdíl mezi psem s PP a bezPP?

Pojďme si vysvětlit, jak to vlastně je a proč by jste za psa bez průkazu původu neměli platit víc jak adopční poplatek v útulku, nebo cenu očkování.

Aby vrh štěňat získal tzv. papíry, PP "průkaz původu", je nutné, aby jeho rodiče (psi stejného plemene s PP) prošli procesem uchovnění. Ten je u každého plemene trochu jiný, obvykle je však potřeba, aby pes splňoval požadavky na exterier, zdraví a případně zkoušky z toho na co bylo plemeno šlechtěno. V praxi to znamená, že musel projít výstavou a bonitací, kde bylo zkontrolováno, zda odpovídá standardu a nemá žádné vady (např. špatný skus,zálomek na ocase, nežádoucí zbarvení, nebo příliš bojácná povaha apod.).

U mnoha plemen se dnes také dělají genetické testy na nejčastější nemoci, které se u nich vyskytují a díky těmto testům a vhodně zvolenému spojení se pak snižuje genetická predispozice. Dále se také psi vyšetřují rengenem, aby se do chovu nedostali jedinci, kteří jsou postiženi například dysplazií kyčlí, nebo loktů. U těchto onemocnění hraje roli jak dědičnost, tak i nevhodné krmení, nebo přetěžování psa v období růstu. Tyto testy samozřejmě neznamenají, že pes s PP nebude nikdy nemocný - zatím je v schopnostech chovatelů testovat jen omezenou škálu chorob, ale i ta omezená možnost je veliký pokrok vědy a chovatelství a díky nim jsme zase o krůček blíž zdravým odchovům. Pokud mají rodiče vrhu zdravotní testy, víte, že chovatel udělal pro zdraví štěňat maximum. Jakmile toto všechno rodiče vašeho budoucího štěňátka absolvují, dostanou označení "chovný pes / fena". Následuje vybírání vhodného chovného páru, porodu, nahlášení vrhu a také kontrola vrhu.

Když zavítáte do prověřené chovatelské stanice, zjistíte, že se chovatel snaží o zdravé a povahově vyrovnané vrhy. Dodržují standard plemene a zohledňují různé znaky, které konkrétní jedinec nese.

Pro registrovaný chov (tedy chov psů s PP) platí nejen pravidla chovatelských organizací, ale také vyhláška o chovu psů a koček (č. 21/2013 Sb.). Ta stanovuje rozhraní věku, kdy psi mohou mít štěňata, jak často, v jakém věku mohou být štěňata od matky oddělena. Nestane se tak, že je fenka nakrývána pokaždé od prvního hárání v půl roce a štěňata prodána hned jakmile jsou schopna se sama najíst. Štěňata jsou nezaměnitelně označena čipem. Ke štěněti obdržíte kupní smlouvu a obvykle není problém se na chovatele obrátit s žádostí o radu nebo pomoc v průběhu života psa. Chovatel velmi rád pomůže i s přípravou svého odchovu na výstavu popřípadě bonitaci.

Tohle všechno se skrývá pod zkratkou PP.

U psů bez PP nikdo nehlídá vzhled, dysplazie kyčelních nebo loketních kloubů ani chybějící zuby, nehlídá se, zda nejsou přenašeči některé vážné choroby, na kterou lze testovat, nikdo neřeší, že je fenka nakryta hned první hárání, že se mezi sebou mohou množit i blízce příbuzní psi. Že se prodávají štěňata před 50 dnem věku bez smlouvy. Bohužel toto všechno se může skrývat za koupí štěňat bez PP. Velmi často se setkáváme se štěňaty prodávanými předčasně, což má negativní vliv na jejich socializaci i zdraví. Feny, které rodí od půl roku, nebo naopak v deseti letech i později, nejsou vyjímkou.

Tohle jsou inženýři z garáže, kteří bez ohledu na nemoci, příbuznost nebo povahu, kříží nějakou fenku s nějakým psem. Nikdo z nich neřeší genetiku a potažmo ani příbuznost. A už vůbec neřeší mršení tohoto krásného plemene u kterého jsou to právě chovatelé, kteří se snaží zachovat standard.

Řada lidí zastává názor, že kříženci jsou zdravější a rozhodně ne méněcení. To nikdo nerozporuje. Ale to první způsobuje spolkům, které pečují o deformované, nemocné a zubožené psy následkem bezhlavého křížení závrať. Takřa denně se totiž setkávají s výtvory těch co kříží psi kvůli penězům. Aneb čím větší "rarita" tím víc peněz. A také více vrozených vad, dědičných onemocnění a smutných konců. Nevěřte mýtům, že štěně bylo páté (šesté, desáté) z vrhu a proto nemá papíry. Je to lež. Všechna štěňata z registrovaného vrhu dostanou průkaz původu. I kdyby byla patnáctá z vrhu, měla špatnou barvu, nebo špatné zuby. Předci se mu tím přece nezmění. Pokud vám to někdo tvrdí, snaží se vás podvést. Nepodporujte to. Nenechte se napálit. Pečlivě vybírejte, hledejte a informujte se. Nepořizujete si hračku, ale parťáka na několik let a to už stojí za tu námahu sehnat si informace.

Kupní cena bernského salašnického psa se momentálně pohybuje mezi 25 až 35 tisíci Kč. Spodní hranici ceny si troufají žádat množitelé bez PP. Bez jakýchkoli zdravotních testů a nákladů, bez idetifikace rodičů a rádi používají slovo "čistokrevní bez PP".

Pár rad pro zájemce o štěňátko.

Můžete si vybrat tu svoji chovatelskou stanici a v případě neúspěšné rezervace si počkat na další vrh, kdy vás chovatel většinou upřednostní vzhledem k "věrnosti" a době čekání. Poptejte se na rodiče, na zdraví předků, na cenu. Ideálně navštivte pár chovatelských stanic a srovnejte podmínky držení matky, chovu celé smečky, což může mít vliv na povahu štěněte. Vy i chovatel by jste si měli sednout lidsky. Prohlédněte si webové stránky, FB profil chovatelských stanic. Někdy je těžké najít informace, ale ne nemožné.

Chovatelé "srdcaři" věnují svým zvířatům veškerý čas i finance po celý jejich život. Svůj chov směřují k prezentaci plemene, k zachování jeho původních vlastností a zdraví. Ve většině případů si nekupujete jen štěně, ale i cenné rady a zkušenosti chovatele o které se s vámi velmi rád podělí.

Přeji šťastnou ruku při vyběru.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky